

Pysäköinti ja lataus
Ylläsen laajan retkeilyreitistön varrella on useita pysäköintipaikkoja, joista valtaosa on julkisia ja ilmaisia. Pysäköintialueet näet Ylläksen kartalta. Tässä suositellut lähtöpaikat:
Pysäköintialueet ulkoilureittien lähellä
Äkäslompolo
Ihmisen Rinki: Tunturintie 56, Äkäslompolo
Yllästunturin luontokeskus Kellokas: Tunturintie 54, Äkäslompolo
Kesänkijärvi: Sahatie, Äkäslompolo
Nililahentie, Äkäslompolo: Suuri pysäköintialue koirapuiston vieressä. Lyhyt matka Äkäshotellin lähtöpaikalle.
Ravintola Rouhetta vastapäätä: Lompolontie 3, Äkäslompolo. Aikarajoitus 4 h.
Martinpisto, Äkäslompolo: Talvipolku Velhonkodalle, kelkkareitti, kesäreitit, Äkäslompolon frisbeegolfrata
Talvella lisäksi
Velhonkodan talvipysäköinti: pysäköinnistä kulku kahvila Velhonkodalle jäälle tehtyä reittiä pitkin kohti Velhonkotaa sekä lumikenkäreitti Kuertunturin Pikkulaelle. Lähin osoite: Ylläksentie 238, Äkäslompolo
Vain kesällä
Pakasaivo. Pakasaivontie 120, Muonio
Ylläsjärvi
Ylläs Ski Resort Ylläsjärvi, Iso-Ylläksentie 44, Ylläsjärvi
Lännentie, Ylläsjärvi: Iso pysäköintialue.
Ylläsjärvi: Ylläs Lake Hotelin takana suurehko pysäköintialue.
Aurinkotupa: Aurinkopisto/Junkajänkäntie 28, Ylläsjärvi. Huom. kulku onnistuu vain Palovaarantien kautta!
Ylläslompolo. Lähin osoite: Ylläsjärventie 130, Ylläsjärvi
Muut alueet
Aakenuksentie Äkäsjoki: Reitit Äkäskerolle ja Äkässaivolle. Lähin osoite: Aakenuksentie 270, Muonio
Totovaara: Kesällä auki noin kesäkuu-syyskuu, talvella auki hiihtolomilta alkaen. Totovaarantie 165, Kittilä
Pyhäjärvi: Kesällä auki noin kesäkuu-syyskuu, talvella auki hiihtolomilta alkaen. Pyhäjärventie 502, Kittilä.
Aakenusjärvi: Tie auki vain kesällä. Lähin osoite: Aakenuksentie 2208, Kittilä.
Talvella lisäksi
Lainio: Hiihtolatu Villenkämpälle, Totovaaraan ja Lapland Hotels SnowVillagelle. Ylläksentie 1428, Kittilä.
Elämänluukku asiakaspysäköinti. Lähin osoite: Äkäslompolontie 2526, Muonio
Peurakaltio asiakaspysäköinti. Lähin osoite: Aakenuksentie 385, Muonio
Aakenuspirtti. Lähin osoite: Aakenuksentie 1854, Kittilä. Maksullinen.
Hannukainen: Kruununtie/Talvitie 2, Äkäslompolo.

Sähköauton lataus
Pikalataus max 100 kW
K-Market Jounin Kauppa: 4x max 100 kW, lisäksi 4x 22 kW (K-lataus). Teho jaettu latureiden kesken.
Lataus max 22 kW
Lapland Hotels Äkäshotelli: Äkäsentie, Äkäslompolo. 2 kpl (Plugit)
Lapland Hotels Ylläskaltio: Sivulantie, Äkäslompolo. 2 kpl (Plugit)
Lapland Hotels Saaga: Iso-Ylläksentie, Ylläsjärvi. 2 kpl (Plugit)
Ingemar Sturk, Lehontie 2A, Äkäslompolo. 2 kpl. Ota yhteys pitäjään puh. 040 878 5495 ja maksu MobilePayllä
Miilu Resort, Ylläsjärvi: 11 kW, 2 kpl (eParking)
Ylläs Ski Resort Ylläsjärvi, Iso-Ylläksentie 44, Ylläsjärvi. 10 kpl (eParking)
Ylläs Ski Resort Äkäslompolo, Tunturintie 56, Äkäslompolo. 8 kpl (Aigc) Tulossa huhtikuussa
Ylläs Ski Resort Äkäslompolo, Tunturintie 56, Äkäslompolo. 9-10 kpl (Plugit) Tulossa myöhemmin.
Ylläsjärven koulu: Kotamäentie, Ylläsjärvi. 1 kpl (eParking)
Äkäslompolon koulu: Rantalantie, Äkäslompolo. 1 kpl (eParking)
Tarkista myös majoituksestasi voiko siellä ladata. Tälläisiä ovat Ylläksen Yöpuu, Ylläs Lodge 67 ja osa mökeistä.
Lähialueet ja matkan varrella
Kolari: S-Market Kolari, 3x max 200 kW, 2x max 22 kW (ABC-lataus)
Kolari/Pajala: ICA Nära Lahtis, 3x suurteholataus
Kittilä: Suurteholaturit K-lataus ja Neste/Recharge, sekä normaali latausta.
Levi/Sirkka: Suurteholaturit Tesla Supercharger (4x), ABC-lataus ja Hullu Poro, sekä normaali latausta.
Olos: 2x suurteholataus Lapland Hotelsin takana ja 22 kW edessä – huom. ei ole auki ympärivuoden, tarkista aukioloajat
Muonio: Suurteholataus SEO:lla
Latausnopeus ja kesto
Etenkin Suomen talvessa – mutta myös muina vuodenaikoina – on akun esilämmittäminen ennen latausta tarpeen nopeaa pikalatausta ja suurteholatausta varten. Joten jos mahdollista niin esilämmitä akkua 1-2 tuntia ennen latausta esimerkiksi navigoimalla laturille.
Suurteholataus: teho 100-350 kW, lataus 10-80 % kestää noin 30 min jos akku on hyvin esilämmitetty ja auto on kyvykäs vastaanottamaan nopeaa latausta.
Pikalataus: teho 50-100 kW
Lataus: teho noin 7-22 kW, lataus 10-80 % kestää usein 5-8 h. Näihin tarvitset useimmiten oman latauskaapelin.
